reklama

Poplach v riadiacej centrále

Keď človek príde na službu, dohliadať na správnu prevádzku detektorov, pri meraní údajov zo zrážok urýchlených jadier zlata,  poväčšine ju presedí v riadiacej centrále a prechádza od jednej obrazovky počítača k druhej.  Na každej obrazovke je grafické rozhranie, ktoré zobrazuje hodnoty napätí, prúdov, či teplôt vo všetkých podstatných častiach jednotlivých detektorov.  Údaje zo zrážok sa zaznamenávajú na pevné disky, ventilátory šumia a svet sa zdá byť v pohode. Sú dve hodiny v noci. Vonku šepce les a pobehujú srnky. Zrazu sa začnú diať divné veci. Ich následnosť nasvedčuje, že prichádza problém. Problém sa stáva PROBLÉMOM.  Ozve sa pištiaci, najvyšší  možný, poplach. Operátorovia sa na mňa prekvapene pozerajú, nesmiem na sebe dať poznať, že nemám potuchy, ktorá bije.  Čas beží, že na záchranu detektorov máme len 15 minút sa dozviem až za šialených 5 minút.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok zrážky jadier zlata zo zobrazovača zrážok, ktorý máme spustený na obrazovke na stene v riadiacej cetrále.
Obrázok zrážky jadier zlata zo zobrazovača zrážok, ktorý máme spustený na obrazovke na stene v riadiacej cetrále. (zdroj: JB)

 Normálne sa u nás v STARe chodí na služby do BNL na Long Islande na týždeň alebo dva. Merania prebiehajú od začiatku roku do konca mája, podľa toho koľko a kedy dostaneme peniazie z amerického rozpočtu na elektrickú enegiu pre urýchľovač. Deň je rozdelený na 3 služby. Na službe sme obvykle štyria  (šéf služby, dvaja detektoroví operátori a člen služby). Sovia služba je od 0:30 do 7:30, je najkratšia, keďže noc má svoje čaro a v riadiacej centrále vládne vtedy pokoj, mám ju rád.   Pred nedávnom som sa nechal vyškoliť na šéfa služby, keďže sa ľuďom do toho nejak nechce a potrebovali sme ešte obsadiť pár voľných služieb na tomto poste. Školenie je v podstate len účasť na službe a zacvičenie od iného šéfa služby do normálnych úkonov, plus nejaké bezpečnostné školenia navyše.  Človek by mal získať aspoň teoretický prehľad o možných komplikáciach pri zbere údajov. Hoci za dohľad nad detektormi sú zodpovední operátorovia, pri každom probléme musí prakticky zasahovať šéf služby. Poväčšine, je nutné určiť a kategorizovať problém na základe jeho prejavov, odobriť postup riešenia alebo kontaktovať experta na prevádzku konkrétneho detektora.  To býva, hlavne v noci, “zábavné”. Niektorí experti si to rozdelili rozumne, v noci voláme experta v Európe, takže ho nemusíme, ako  zvyčajne, vyťahovať z postele. Iní to štastie nemajú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pôvodne som chcel po vyškolení absolvovať prvú službu naostro s týmom skúsených kolegov. Predsa len som v experimente krátku dobu a mnoho praktických skúseností človek získa len rokmi. Avšak jeden deň po vyškolení ma kontaktoval šef experimentu s prosbou o prevzatie poslednej nezaplnenej služby, ako šéf služby. Keďže to bola slušná prosba, tak ako sa na slušnú spoločnosť patrí, vyhovel som jej. Stálo ma to síce zrušenie služobnej cesty do Berkeley, ale zber údajov má pre experimentátora prednosť. Na cestu do Kalifornie som sa tešil, keďže mi Kalifornia príde pekný kúsok kraja. Ľútosť sa dala zniesť, keďže som tam pred nedávnom strávil pekný týždeň, keď ma lanárili na prácu tam. Hoci som to napokon neprijal, keď príde vhodnejší čas, pristanem na nejaký dlhší pobyt. Vrátim sa k pointe. Tá služobná cesta mala byť na týždenný zjazd členov našeho experimentu STAR. Takže, väčšina expertov z Long Islandu odcestovala na dobu toho zjazdu, a zároveň počas doby mojej služby, na druhý koniec Ameriky. Murphyho zákony dávali tušiť, že keď sa má niečo stať, tak sa to stane vtedy, keď to môže spôsobiť najviac škody a nebude nikto po ruke.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Osadenstvo mojej služby skutočne neovplývalo expertmi. Okrem mňa, pozostávalo z dvoch doktorantov z Číny, ktorí sa práve začvičili, jedného z MIT a jedného od nás, ktorý sa počas služby školil za detektorového operátora. Prvé dni sme riešili vcelku rutinné problémy, nastavovali a monitorovali správne napätia na detektoroch počas rôznych fáz behu urýchľovača a zberu údajov. Urýchľovač sa skladá z dvoch niekoľko kilometrových kruhov. Každý z kruhov sa sa plní obláčikmy jadier zlata (zväzkom iónov), ktoré prichádzajú už predurýchlené. Táto stovka zlatých obláčikov sa udržuje na kruhovej dráhe pomocou magnetov a postupne sa na dráhe urýchľuje zvyšujúcim sa elektrickým napätím vhodnej polarity. V jednom kruhu sa urýchľuje jedným smerom a v druhom opačným, na 4 miestach sa obláčiky nechajú zraziť. Keď sa v tých obláčikoch zrazia dve jadrá zlata, tak tie sa rozbijú a z energie vznikne mnoho častíc, ktoré študujeme. Na počiatku je hustota obláčikov (intenzita zväzku) veľká, potom sa obláčky “rozplizávajú” a intenzita postupne klesá, až sa rozhodne, že sa obláčky vypustia von. Po vytvorení a predurýchlení nových obláčikov sa urýchľovač naplní znova. Pred vypustením zväzku iónov z urýchľovača sa musí vypnuť napätie na niektorých detektoroch, aby sa nepoškodili, keby pri vypúštaní iónov z urýchlovača došlo k nehode a tie by náhodne vleteli s veľkou energiou priamo do nich.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Po novom naplnení, keď sa kvalita zväzku stabilizuje sa postupne napätia zvýšia na pracovné hodnoty, vezmeme niekoľko kalibračných údajov a potom už len monitorujeme detektory a kontrolujeme kvalitu zaznamenaných údajov so signálmi z detekovaných častíc. Po istej dobe urobíme laserovú kalibráciu časovo-projekčnej komory, aspoň nejaké rozptylenie. Bola to tretia noc a služba išla dobre Urýchlovač pracoval stabilne, tak som mal pocit, že táto noc bude v pohode. Dokonca sa ochladilo a klesla vlhkosť vzduchu, takže aj to bolo dobré znamenie. Len jeden z detektorov nevedel na jednom z kanálov udržať plné napätie. Tak sme to to konzultovali práve s expertom zo Štrasburgu a ten to na diaľku skúšal resetovať. Tu mi jeden z operátorov hlási, že elektronické dosky, zodpovedné za prenos údajov z detektorov, sa začínajú sťažovať na zvyšujúcu sa teplotu. Teda presnejšie čidlo na nich meria zvyšujúcu sa teplotu. Zatiaľ to preskakovalo medzi zelenou a výstražnou žltou, tak sme mali čas premýšlať, čo podniknúť. Rozhodli sme sa ich na chvíľu vypnúť, aby sa schladili. Snažil som sa dovolať expertovi, ale na jeho čísle býval už niekto iný. No super!  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Po troch-štyroch minútach sa dostali snímané hodnoty do červených čísel a bolo mi jasné, že bude veselo. Tak som radšej hneď zavolal hlavného maníka, zodpovedného za celý systém. Proste najvyššieho možného. Uf. Samozrejme bol v Kalifornii, niekde v bare, aspoň, mi to tak podľa šumu okolo prišlo. Popísal som mu problém, on ma odporučil skontrolovať chladenie, to som urobil a zistil som, že chladenie studenou vodou tých dosiek hlási poplach. No dobré. Tak som zavolal hlavnú centrálu urýchlovača, nech pošlú technickú službu, aby to išla fyzicky skontrolovať. My sme zatiaľ všetky dosky vypli. Technická služba potvrdila poruchu, voda v chladení netiekla, pumpa ktorá ju mala hnať, nebežala. Tak hádam to dajú dokopy, pomyslel som si. Po chvíli sa spustil odporný pištiaci alarm. Pozerám sa na kontrolky, nie je to ani plynový, ani požiarny. Do toho späť volá ten maník z Kalifornie, že čo a ako. Tak mu kričím do telefónu, že máme poplach, a vypadá to na Global Interlock System Alarm. Chvíľu bolo v telefóne ticho, a potom sa ozval:“Jasne, s tým som nepočítal. Do šľaka. Vypnite okamžite všetky, úplne všetky detektory, čo najrýchlejšie a choď do vedlajšej miestnosti a zavolaj mi z pred kontrolnej obrazovky Global Interlock.” 

 Global Interlock System (GIS) je bezpečnostný systém, ktorý funguje ako posledná bariera, aby sa naše detektory nezničili. Tak v prípade, že nastane kritická situácia, systém vypne napätie na detektoroch. Kedže, detektory sú skoro až precitlivené zariadenia, nerobí im to dobre a obvykle sa im musí znižovať napätie v malých krokoch. Tu, keďže pri alarme ide obvykle o kritickú situáciu, sa to jednoducho automaticky vypne a basta. Vydal som teda neuveriteľný príkaz, vypnite všetky detektory a to hneď. Úplne? Neveriacky sa ma pýtali operátorovia. ÚPLNE a HNEĎ! Takže, nebolo času kontrolovať, v akom poradí vypínať alebo postupne znižovať. Avšak i tak to je šetrnejšie, ako keď im to vypne GIS.  

 Došiel pred ovládaci panel GIS. Hľadám telefón, žiadny nikde. Musí tu nejaký byť. Na panele ma upútalo červené blikajúce opočítavanie, 12m40s. A šlo to svižne dolu. Nemusel som študovať MatFyz aby som pochopil, že to tam nebude pre rozptýlenie okoloidúcich. Po chvíli som si všimol telefón v rohu miestosti, ale kábel nedotiahol ani do polovice k panelu. Uf. To je divné. Skúmavo prechádzam očami okolie panelu a tu hľa čo nevidím, na bočnej stene skrine s panelom, visí telefón. Stojac pred panelom som ho nemal šancu vidieť. Volám do Kalifornie. “Dobre počúvaj, teraz budeš musieť previesť veľmi, veľmi dôležitú operáciu, ktorú nerobíme často. Teda ani sa nepamätám, kedy sme ju robili. Musíš zapnúť obídenie systému chladenia vody v GIS, aby to nevyplo centrálne napätie. To by bolo skutočne veľmi, veľmi nepríjemné.”  

 No vyhecovanie ako to dokážu teatrálne zahrať len Amíci. Už som si myslel, že po mne bude chcieť, aby som poslal jadrovú bombu na Mosku. Ale keď len toto....

"Čo vidíš pred sebou?"

 Blikajúci alarm: 9m12s. 

“Tak vypni alarm, obrazovka je dotyková a dolu by malo byť odpovedajúce tlačidlo”

Alarm som vypol. Konečne prestal ten odporný piskot.

“Teraz klikni na prihlasovacie okienko a mala by sa ti objaviť klavesnica.”

Klikol som, objavila sa. 

 “Zadaj heslo ....”

Zadal som. Hláskovanie mi v angličtine nikdy nešlo, tak som trochu znerôznel. Šialené, nejak ťažko sa na klávesnici orientujem. Ona nie je QWERTY !?

“Zadaj prihlasovacie meno”

Zadal som. Prihlásenie neúspešné.7m32s. Zopakoval som mu čo mi nadiktoval. Mám to skúsiť znova.Prihlásenie neúspešné. Mám to skúsiť naopak. Prihlásenie neúspešné. 5m18s. Na čele sa mi tvoria kvapky potu. Hádam si spomenie na správne heslo.Chvíľku bolo v telefóne ticho.

“Tak inak. Skús toto prihlasovacie meno a toto heslo.”

Naťukal som toto úplne iné meno a heslo. Heslo bolo z čísel. Aspoň tie boli usporiadané vzostupne. Ďakujem! Prihlásenie úspešné. 4m5s. Tak som sa ešte preťukal ďalšími vrstvami a nastavil som obídenie GIS vodného systému. 3m50s.

“Tak a teraz ešte vypni všetky elektronické dosky, čo vidíš pri stene s riadiacou centrálou a zavolaj.”

Tak som tam vletel porozhliadol sa a vypol všetko čo vypadalo ako spínač. To trvalo asi 30 sekúnd. Vošiel som do riadiacej centrály a povedal, že všetko je pod kontrolou.Stihli sme to všetko kým nastala chvíľa 0m0s. 

 Medzi tým prišla znovu technická služba a referovala mi, že prasklo potrubie s chladiacou vodou a voda postriekala panel, ktorým sa privádza prúd do pumpy, ktorá vodu poháňa a vznikol prirodzene skrat a pumpa nepumpuje. Musia zavolať experta, nech posúdi, či sa to môže po oprave potrubia zapnúť. Tak som to zavolal maníkovi do Kalifornie a ten mi dal pravú americkú pochvalu. Napokon koniec dobrý, všetko dobré. Potom dorazil, ešte jeden starší profesor, ktorý postavil jeden z našich hlavných detektorov, obhliadol situáciu a udelil nám ďalšiu americkú pochvalu a šiel znova spať. Do rána sme sa ukľudnili a odovzdali riadiacu centrálu v bode nula ďalšej službe, ktorá si s napätím vypočula našu “historku z natáčania”. 

 Čo povedať na záver. Zachránili sme svet. Epilóg. Po oprave pumpy, zapli všetko späť do prevádzky a veci fungovali ako mali. Potom povolali experta, aby ten interlock zase zapol. A hľa, stalo sa čo nikto nečakal. Buď tam expert zabudol niečo resetnúť, alebo neviem. Za plnej prevádzky si GIS spomenul, že je na 0m0s, spustil znova alarm a zároveň vypol prúd. Požiadali sme teda o súrny vstup k detektorom a všetko sa muselo zapnúť manuálne. A hľa, detektory to prežili, aj supravodivý magnet to prežil a keď sme prišli v noci, zase to všetko bežalo, akoby sa nechumelilo. Zvyšok týždňa sme mali už väčšie šťastie a naberali sme údaje k vlastnej spokojnosti. 

 Nedalo mi to, išiel som k tomu panelu a vyvolal som na obrazovku klávesnicu. Kupodivu bola QWERTY. Asi som to bol ja, kto nebol úplne QWERTY.         

Jaroslav Bielčík

Jaroslav Bielčík

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek snažiaci sa pochopiť svet okolo seba. Povolaním jadrový fyzik, terazpracujúci na Yaleskej Univerzite. Práve sa sťahujúci do stovežatej Prahy. Zoznam autorových rubrík:  VEDASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu