reklama

Pôjde urýchľovanie na RHICu do limba?

Minule som tu písal, že vďaka poklesu americkému rozpočtu  v roku  2006 na náš výskum hrozilo, že jedna z pých americkej jadrovej fyziky, urýchľovač RHIC v BNL na Long Islande, bude rok oddychovať, lebo nebude na elektrinu a stovka vedcov v BNL bude musieť  zmeniť zamestnávateľa. Rok sa stretol s rokom a problémy nezmizli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Ak sa niečo nestane, tak urýchlovač RHIC bude pre nedostatok peňazí v roku 2007 búvať.
Ak sa niečo nestane, tak urýchlovač RHIC bude pre nedostatok peňazí v roku 2007 búvať. (zdroj: http://www.bnl.gov/rhic/RHIC_complex.htm - EDIT)

 To prvé sa napokon vďaka súkromnému sponzorovi nekonalo a to druhé, postihlo podstatne menej ľudí. Jeden môj mladý kolega musel, zo šetriacich  dôvodov, BNL opustiť a tak ho to rozmrzelo, že odišiel do New Yorku do konzultačnej firmy za niekoľko násobný plat. Môj šéf musel tiež pribrzdiť a obetoval jedného postdoca. Šetrnejším spôsobom, jednoducho ho nezamestnal. Práca ostala na nás.

 Moji americkí kolegovia to nakoniec ako tak rozchodili. Urýchľovač bežal a práce bolo habadej. Keď Demokrati získali väčšinu v Kongrese a v Senáte, po nedávnych voľbách, bolo že to tu na Východnom pobreží radosti. Avšak radosť nám rýchlo zhorkla. Pri schvaľovaní rozpočtu sa Demokrati rozhodli (hádam celkom pochopiteľne) prezidentov návrh rozpočtu nepodporiť. No a to viedlo k rozpočtovému provizóriu (continuing resolution). Od Októbra sa teda beží v provizóriu a to značí, podľa rozpočtu z minulého roka. Vypadá to na to,  že z rôznych dôvodov politici chcú toto provizórium držať až do konca rozpočtového roka, to jest do 30. Septembra. Keď uvážime infláciu, je to reálny pokles o 3-4 percentá. Pre úplnosť práve v rozpočte na 2007 bolo po veľkom lobingu, navrhnuté polepšenie pre fyziku. Ťažko sa vybojovalo, o to  ťažšie sa zabudne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Následky nebudú na seba  dlho čakať. Varovania akademickej obce hovoria jasnou rečou. Môžme si o nich počítať napríklad tu v New York Times. Náš urýchľovač v BNL

pôjde teda možno do limba. Stál 600 miliónov, LHC v Cerne nám klope na dvere a my budeme zametať tunel. Riaditeľ BNL nám už mailom naznačil, čo hrozí. 100-200 prepustených a žiadne merania na RHICu v tomto roku.

 No uvidíme, ako sa to nakoniec rozhodne. Provizórium zatiaľ platí do polovice februára. Lobujeme. Ešte je v moci Departmentu of Energy, ktorý financuje z rozpočtu BNL, poprehadzovať interne peniaze a predsa len zabrániť najhoršiemu. Aj keď osobne som si nie istý, že je morálne vziať povedzme peniaze z ekologických projektov a dať ich nám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Celkovo som z toho rozladený. Stále sa tu robí úžasná veda, som veľmi rád, že pri tom môžem byť, ale nakoniec hlavne chlebom je človek živý. Našťastie je v živote mnoho iných veci, ktoré mi robia radosť. Napríklad môj jeden a pol ročný syn.

Jaroslav Bielčík

Jaroslav Bielčík

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek snažiaci sa pochopiť svet okolo seba. Povolaním jadrový fyzik, terazpracujúci na Yaleskej Univerzite. Práve sa sťahujúci do stovežatej Prahy. Zoznam autorových rubrík:  VEDASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu